Комсьветееце урокось

ТЕЕМАНЬ BAЛT

Глаголы

 

На этом уроке мы познакомимся с новой частью речи — глаголом; поговорим об особенностях глаголов в эрзянском языке; узнаем названия действий, связанных с хлебом; поупражняемся в определении форм глаголов и их нахождении.

1. ЮТАЗЕНТЬ ЛЕДСТЯМОСЬ

Вспомните, что вы узнали о прилагательном.

2. ТЕЕМАНЬ ВАЛТ (ГЛАГОЛЫ)
Переведите на русский язык это определение:

Теемань валт мерить кортамопельксэнтень, кона невти мезеньгак теема эли ёжонь марямо ды конанень путови кевкстема: мезе теемс? киштемс, молемс, удомс, авардемс, арсемс, сэредемс.

Ушодкс формантень (неопр. форма) лиякс мерить инфинитив. Сонзэ суффиксэнзэ: -ма/ -мо, -ме, -мс молема, ваномо, вешнеме, пелькстамс.

Изменение глагола по лицам (чачонь коряс полавтнема), числам, и временам называется спряжением. В эрз. языке у глагола 2 спряжения: безобъектное и объектное.

Безобъектное спряжение показывает лицо и число того, кто совершает действие:

Веень кирдасо (единственное число)
1л. ловнан (читаю), арсян (думаю)
2л. ловнат (читаешь), арсят (думаешь)
3л. ловны (читает), арси (думает)

Ламонь кирдасо (множественное число)
1л. ловнотано (читаем), арсетяно (думаем)
2л. ловнатадо (читаете), арсетядо (думаете)
3л. ловныть (читают), арсить (думают)

Глаголы в форме объектного спряжения показывают не только лицо и число того, кто совершает действие, но и лицо (а иногда и число) того, на кого распространяется действие:

сасаса (я его догоню), ванкшносамизь (они нас рассмотрят), невтьсынек (мы им покажем).

Категория времени выражает отношение действия к моменту речи:
неень шка (настоящее время): ознан, молят, уды, ловнотано, чийтядо, морыть;

сыця шка (будущее время): карман озномо, кармат молеме, карматано ловномо, ловносынек; карматадо чиеме, кармить морамо;

ютазь шка (прошедшее время): мольсь, удось, ловнынек, чииде, морасть.

Будущее время бывает простым (ловноса прочитаю) и сложным (карман ловномо буду читать).

У глагола есть и формы наклонения, которые указывают, осуществляется ли действие на самом деле: яволявтомань тевть (изъявительное наклонение) кортан, кортынь, карман кортамо; действия, которые кто-то заставляет или просит выполнить;
кармавтомань тевть (повелительное накл.) — морак (пой), тонавтт (учи), кортадо (говорите), моледе (идите); выражает действия, осуществление которых зависит от каких-либо условий:
бажамонь тевть (сослагательное, условное, условно-сослагательное наклонения) — вановлинь (смотрел бы), моравольть (спели бы), морындерян (если я спою), молиндерятано (если мы пойдем), морыксэлинь (я хотел было спеть), моликсэлиде (вы хотели было пойти).

Примечание: а) во всех формах наклонений глаголы изменяются по лицам.

ОТРИЦАТЕЛЬНЫЕ ФОРМЫ ГЛАГОЛА

Есть специальные отрицательные частицы. Частица а используется в настоящем и будущем времени: а моран (не пою), а мольтяно (не пойдем).

Формы прошедшего времени образуются с помощью частицы эзь. Причем при изменении по лицам, изменяется не глагол, а частица: она ставится перед основой глагола: эзинь мора, эзить мора, эзь мора, эзинек мора, эзиде мора, эзть мора. Частица иля образует отрицательные формы повелительного наклонения и также ставится перед основой глагола: иля мора, иля вано, иля пеле. Отрицательные формы сослагательного наклонения образуются с помощью частиц а, аволь, при этом частица аволь изменяется по лицам и числам: аволинь мора, аволинек мора и т.д.

3. КОДА САСЬ ТЕНЕК КШИСЬ

(Как пришел к нам хлеб)

Покштям паксянок сокизе
Ды изамосо изызе,
Ванькс товзюросо видизе,
Норовавантень ознызе.
Чись товзюронок эждизе,
Пиземнесь сонзэ валнызе,
Модась кшинек кепедизе,
Вармась паксянть кольневтизе.
Тетям сюронок нуизе,
Нуезь сюронть сон пивсызе,
Тинге лангс сонзэ ускизе,
Тосо вадрясто костизе,
Сюронть парсте понжавтызе,
Мейле кескавга пештнизе,
Вармаведьгевев ускизе.
Тетям сюронть яжавтызе,
Товтнэнь лишмесэ ускинзе,
Утомга-ларьга пештнинзе.
Авам почтнэнь совавтынзе,
Сувтемесэ сынст сувтнинзе,
Лембе веднес човоринзе,
Салтынзе ды ламбавтынзе,
Оргасо сынст чапавтынзе.
Чапаксонть сон сыргавтызе
Пек парсте сонзэ ичизе,
Прякинекс мейле теизе
Ды пси каштомс озавтызе.
Псись прякатнень кепединзе,
Тюжалгавтынзе, пидинзе.
Авам прякатнень таргинзе,
Морга ланга сынст путнинзе,
Ванькс нардамосо вельтинзе.
Минек морга экшс тердимизь,
Тантей кшиде каванимизь.

Найдите в тексте глаголы. Попробуйте некоторые из них изменить по лицам. Запомните глаголы, отображающие путь хлеба на стол.

7. МУИНК ИЛЬВЕДЕВКСТНЭНЬ

(Найдите ошибки)

 

Исяк минь якиде вирев. Арис ды Бажут кочкить пангот. Куляша ды Витова кундсиде нимилявт. Вечкана ды Эрьгела пурныде лезэв тикшеть. Элюва ды Тундаль вешнетяно мазый цецят. Мон муить коткудавонь покш пизэ.

— Кизай, содан, кодамо коткудавонть лезэзэ? — кевкстизе мон ялгань.

Кизай эзь сода. Лия цёрынетнеяк мезеяк эзть ёвтнизе тень коткудавтнэде. Минь сыде весе вейке мельс: ванды кевкстеде сынст эйстэ биологиянь тонавтыцянть Эрьмезань.

Эрьмеза пек ламо содазо тикшетнеде, панготнеде ды пуромотнедеяк. Сон свал миненек кармавтомс: — Эйкакшт, ловныть седе ламо книгат, сестэ ламо кармить содамо эрьва мезде.

Запись опубликована в рубрике Учимся говорить по-эрзянски. Добавьте в закладки постоянную ссылку.

Добавить комментарий

Ваш e-mail не будет опубликован. Обязательные поля помечены *